Mapa Doliny Pałaców
obiekt niedostępny noclegi
obiekt odrestaurowany park / punkt widokowy
restauracje imprezy kulturalne
kawiarnie możliwość zwiedzania
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW
PARTNERZY
  • Biuro Podróży Discover Silesia >>
  • Pałac Paulinum w Jeleniej Górze >>
  • Pałac w Wojanowie >>
  • Portal Life Beyond Tourism >>
  • Zamek Karpniki >>
KALENDARZ
<<>>
Kwiecień 2020

PN WT ŚR CZ PT SO ND
  1 2 3 4 5
 
6 7 8 9 10 11 12
 
13 14 15 16 17 18 19
 
20 21 22 23 24 25 26
 
27 28 29 30   
 
CZY WIESZ, ŻE?
  • Już dostępny przewodnik po całej Dolinie Pałaców i Ogrodów w wersji polskiej i niemieckiej. Kup, zanim przyjedziesz!
  • W sierpniu 2018 w Dolinie Pałaców i Ogrodów odbędzie się VII Festival dell Arte
  • Przekazanie Twojego 1% podatku pomoże ratować zabytki Doliny Pałaców i Ogrodów >>
  • W takcie Europejskich Dni Dziedzictwa niemal wszystkie zabytki będą udostępnione - następna edycja wrzesień 2018
  • 29 września 2018 w Legnicy Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej uhonorowana została prestiżową Nagrodą Kulturalną Śląska >>
AKTUALNOŚCI


2015.08.26 | Wernisaż wystawy Katarzyny Swinarskiej w Staniszowie.

Fundacja Forum Staniszów, MKiDN oraz Hotel Pałac Staniszów

zapraszają

04. września (piątek), godz. 19.00

na wernisaż wystawy malarstwa

Katarzyny Swinarskiej

„A kiedy zostanę okrutną królową”

 

Kuratorka: Izabela Kowalczyk

 

 

Katarzyna Swinarska dokonuje malarskiego przetworzenia fotografii, kadrów filmowych, bohaterów bajek i średniowiecznych rzeźb. Choć jej obrazy wydają się malowane niedbale, uderza w nich analityczne podejście do samej kwestii wizerunku oraz kulturowych sposobów przedstawiania postaci zarówno fikcyjnych, jak i historycznych. Interesują ją przede wszystkim wizerunki kobiet, sposoby ukazywania ról przypisywanych każdej z płci, relacje między nimi, wizerunki postaci baśniowych, jak na przykład okrutnej królowej czy Sinobrodego (prezentowany na wystawie cykl „Totemy”), przedstawienia dawnych artystek oraz świętych męczennic i ekstatyczek (seria „Święte miłości”). Katarzyna Swinarska podkreśla, ze bohaterowie i bohaterki jej obrazów są niejako „wynajętym aktorami”, odgrywającymi nie tylko role, ale też stany duchowe i cielesne, zaczerpnięte z kulturowego katalogu póz. Artystka stara się odkryć pewne ukryte tropy związane właśnie z narzucaniem ról, ich odtwarzaniem, ale też z przekraczaniem norm i transgresją, która pojawia się w przywołanych przez nią opowieściach. Są to: z jednej strony ścisłe wytyczne dotyczącego tego, jakie role powinny pełnić kobiety (to przede wszystkim zamążpójście i urodzenie dzieci), a z drugiej – pojawiające się odstępstwa od nich: w baśniach to aktywne, egoistyczne, skupione na sobie złe królowe czy czarownice, zaś w opowieściach o świętych – kobiety uciekające od zamążpójścia w świat religijnych uniesień. I choć kobiety, zarówno w baśniach, jak i w rzeczywistości, karane były za naruszanie norm, to jednak ich reprezentacje mają w sobie niesamowitą moc, gdyż wyzwalanie się z konwencji, naruszanie norm, transgresja, zawsze wiąże się z próbą odzyskiwania wolności i prawa do własnego ciała.

 

Katarzyna Swinarska

 

absolwentka Wydziału Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2008 roku maluje i realizuje prace wideo. Brała udział w konkursach i wystawach zbiorowych: m.in. 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsko-białej (2009), XXIII Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2010), Festiwal Grassomania w Gdańsku (2010), „Łaźnia Damska” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2011, 2012, 2013), „Dom Kobro” Galeria Kobro w Łodzi (2012), I Triennale Sztuki Pomorskiej w Sopocie (2013), III Triennale polskiego malarstwa współczesnego Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie (2013), Festiwal „Narracje. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej”, Gdańsk (2013). Miała już kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. „Związki rodzinne / Życie jest gdzie indziej”, w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku (2010), „Dziś wolałabym siebie nie spotkać” w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej (2010), „Pragnienie” w galerii Insolite w Genewie (2012), „1550 m.n.p.m.” w MCKA Zatoka Sztuki, w Sopocie (2012), „Wyśnione życie” w Baumgart/Pacek akademicka w budowie, w Warszawie (2013), „Wojna zażegnana”, Galeria Klubu Żak w Gdańsku (2014), „Przybrana płeć” Galeria Garbary 48 w Poznaniu (2014).

 

Jest laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2010), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2010), rezydencji artystycznej w Bellwald, w Szwajcarii (2012), Stypendium „Fundusz Mobilności” (2012) oraz stypendium Miasta Sopot dla osób zajmujących się twórczością artystyczną (2014).

 

http://www.kswinarska.art.pl/

 

 

Serdecznie zapraszamy!

Projekt Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy główni: GMT guss+maschinenteile GMBH,Tauron

Partnerzy: SOPP Polska Sp. zo.o.; Dräxlmaier Group; Jelenia Plast, Dr. Schneider i Gminę Podgórzyn.

 

 Projekty

RODO

Sprawozdania

Statut

Misja i cele

Nagrody Fundacji

Partnerzy

1% dla Fundacji

Zbiórki publiczne

Bukowiec


Lokalizacja

Natura

Obiekty

Video

Panoramy 360°

Pomnik Historii

Zima w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów w grafice

Dolina Pałaców i Ogrodów z drona


Prasa

Radio

Telewizja


Osoby do kontaktów

Siedziba we Wrocławiu

Oddział w Bukowcu

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów ©
 
Projekt pn. „ Kampania promocyjna Doliny Pałaców i Ogrodów ” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Wygenerowano w: 0.0157 sekundy, 1.07533 MB