Mapa Doliny Pałaców
obiekt niedostępny noclegi
obiekt odrestaurowany park / punkt widokowy
restauracje imprezy kulturalne
kawiarnie możliwość zwiedzania
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW
PARTNERZY
  • Pałac w Wojanowie >>
  • Pałac Paulinum w Jeleniej Górze >>
  • Związek Gmin Karkonoskich/ Pałac w Bukowcu >>
  • Portal Life Beyond Tourism >>
  • Romualdo dell Bianco Foundation >>
KALENDARZ
<<>>
Maj 2020

PN WT ŚR CZ PT SO ND
    1 2 3
 
4 5 6 7 8 9 10
 
11 12 13 14 15 16 17
 
18 19 20 21 22 23 24
 
25 26 27 28 29 30 31
 
CZY WIESZ, ŻE?
  • Już dostępny przewodnik po całej Dolinie Pałaców i Ogrodów w wersji polskiej i niemieckiej. Kup, zanim przyjedziesz!
  • W sierpniu 2018 w Dolinie Pałaców i Ogrodów odbędzie się VII Festival dell Arte
  • 11 obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów jest Pomnikiem Historii Prezydenta RP
  • Przekazanie Twojego 1% podatku pomoże ratować zabytki Doliny Pałaców i Ogrodów >>
  • 29 września 2018 w Legnicy Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej uhonorowana została prestiżową Nagrodą Kulturalną Śląska >>
AKTUALNOŚCI


2012.11.29 | ŚLADEM IZABELI CZARTORYSKIEJ DO STANISZOWA

ŚLADEM IZABELI CZARTORYSKIEJ DO STANISZOWA

Odwiedzając dziś Staniszów niewielu turystów zdaje sobie sprawę jak popularnym celem wycieczek był on w XIX wieku. Odwiedzali go z wielką przyjemnością kuracjusze pobliskiego uzdrowiska w Cieplicach. Malowniczo położona miejscowość pomiędzy zboczami wzgórz z których gdzieniegdzie wyzierają charakterystyczne formacje skalne, swą popularność zawdzięczała ówczesnemu właścicielowi. Był nim hrabia Heinrich XXXVIII von Reuss, który udostępnił swą prawie 200 hektarową posiadłość jako ogólnodostępny teren spacerowy z licznymi atrakcjami. Wokół późnobarokowego pałacu wybudowanego na bazie wcześniejszej budowli u podnóża skały zwanej Czop roztaczał się park krajobrazowy. W parku dominowała rozległa polana trawnikowa z widokiem na Śnieżkę. Polanę otaczała ścieżka, od której sieć alejek prowadziła w inne, atrakcyjne miejsca: nad stawy, na malownicze mostki na strumieniach, do wiszących skał, grot, pustelni, do sztucznych ruin na górze Grodnej, na górę Witoszę do gospody zwanej Domem Spotkań, gdzie  degustować można było produkowany na miejscu słynny likier ziołowy ze Staniszowa - „Stonsdorfer Bitter”. Na centralnej polanie parku posadzono kilka pojedynczych drzew tzw. soliterów, które miały barwą ulistnienia lub okazałą formą odcinać się od tła. Typowo dla parków krajobrazowych nie zaznaczona była wyraźnie granica i park łączył się niepostrzeżenie z otaczającym krajobrazem.

W roku 1816, w trakcie kuracji w Cieplicach, odwiedziła Staniszów Izabela Czartoryska znana mecenas sztuki, która szczególnie ceniła sztukę ogrodową. Tak opisała swoje wrażenia:

"(…) a później wybraliśmy się do Staniszowa. Wieś ta stanowi własność hrabiego Reuss, ten sam gust, który podziwialiśmy w Grodnej, znaleźliśmy tutaj. Przyroda tu piękna, położenie zachwycające. Nic nie zostało zepsute i wszystko, co jest dziełem ręki ludzkiej, zdaje się być dziełem Natury. W ustronnym lesie stoi na skale mała pustelnia; przed nią skała zawieszona niemal w powietrzu, oparta na krawędzi kamienia który się tam stoczył. Wygląda to nadnaturalnie, gdy się nie wie, jak to zostało zrobione; a to co nam powiedział ogrodnik: skała, która nas wprowadziła w zdumienie, jest ogromna i z dawien dawna oparta na dwóch masywach skalnych. Hrabia Reuss rozkazał usunąć całą ziemię, obecnie skała zawieszona jest w powietrzu, dołem można przejść, usiąść. Pustelnia wykuta w skale budzi zainteresowanie i każdy z przyjemnością przystaje na chwilę w tym ustroniu. (...)"

Hrabia Reuss w bogato wyposażonym wnętrzu pałacu zgromadził cenną kolekcję obrazów i ta  tradycja odżyła dziś dzięki obecnym właścicielom założenia pałacowo – parkowego w Staniszowie. Pałac po czasach powojennego upadku został odbudowany i poza działalnością hotelowo – restauracyjną oferuje bogaty program artystyczny. Przez cały rok trwa festiwal Muzykalia Staniszowskie, prezentowane jest malarstwo, a od niedawna funkcjonuje nowo wybudowane centrum sztuki.

O XIX wiecznych rezydencjach, parkach romantycznych i ich dawnych właścicielach można przeczytać więcej w ostatnio wydanej przez Fundację książce, autorstwa Małgorzaty Ploch i Piotra Napierały „Parki Romantyczne Kotliny Jeleniogórskiej”.

Książkę można nabyć przez Naszą stronę http://www.dolinapalacow.pl/Oferta-wydawnicza.html


foto: Romuald M. Sołdek
Pałac w Staniszowie Górnym
foto: Romuald M. Sołdek
foto: Romuald M. Sołdek
Dom Kawalerów przy pałacu
foto: Romuald M. Sołdek
foto: Romuald M. Sołdek
Park przy pałacu
foto: Romuald M. SołdekProjekty

RODO

Sprawozdania

Statut

Misja i cele

Nagrody Fundacji

Partnerzy

1% dla Fundacji

Zbiórki publiczne

Bukowiec


Lokalizacja

Natura

Obiekty

Video

Panoramy 360°

Pomnik Historii

Zima w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów w grafice

Dolina Pałaców i Ogrodów z drona


Prasa

Radio

Telewizja


Osoby do kontaktów

Siedziba we Wrocławiu

Oddział w Bukowcu

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów ©
 
Projekt pn. „ Kampania promocyjna Doliny Pałaców i Ogrodów ” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Wygenerowano w: 0.02051 sekundy, 0.59227 MB