Mapa Doliny Pałaców
obiekt niedostępny noclegi
obiekt odrestaurowany park / punkt widokowy
restauracje imprezy kulturalne
kawiarnie możliwość zwiedzania
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
PARTNERZY
  • Portal Life Beyond Tourism >>
  • Zamek Karpniki >>
  • Biuro Podróży Discover Silesia >>
  • Pałac Paulinum w Jeleniej Górze >>
  • Związek Gmin Karkonoskich/ Pałac w Bukowcu >>
KALENDARZ
<<>>
Lipiec 2024

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1 2 3 4 5 6 7
 
8 9 10 11 12 13 14
 
15 16 17 18 19 20 21
 
22 23 24 25 26 27 28
 
29 30 31    
 
CZY WIESZ, ŻE?
  • Już dostępny przewodnik po całej Dolinie Pałaców i Ogrodów w wersji polskiej i niemieckiej. Kup, zanim przyjedziesz!
  • W sierpniu 2018 w Dolinie Pałaców i Ogrodów odbędzie się VII Festival dell Arte
  • Przekazanie Twojego 1% podatku pomoże ratować zabytki Doliny Pałaców i Ogrodów >>
  • 29 września 2018 w Legnicy Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej uhonorowana została prestiżową Nagrodą Kulturalną Śląska >>
  • W takcie Europejskich Dni Dziedzictwa niemal wszystkie zabytki będą udostępnione - następna edycja wrzesień 2018
Edukacja kulturalna

Bukowiec – miejsce dla młodych artystów i odkrywców

Od maja do września 2013 roku Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zorganizowała na terenie założenia pałacowo-parkowego w Bukowcu cykl warsztatów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. W ich trakcie młodzi artyści i badacze mieli okazję popróbować swoich sił na polu rozmaitych dziedzin artystycznych i naukowych. Przeprowadzono warsztaty plastyczne, ekologiczne, archeologiczne, kuglarskie oraz gry na bębnach. W zajęciach uczestniczyło łącznie ponad 100 osób z okolicznych miejscowości. Udział w warsztatach dla wszystkich uczestników był bezpłatny. Warsztatom towarzyszyły występy Muzycznej Sceny Młodzieżowej, w ramach której odbyły się koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

Jako pierwsze w połowie maja przeprowadzone zostały dwukrotnie zajęcia kuglarskie. Do Bukowca przyjechał klaun Rufi Rafi zachwycający swoimi występami polską i zagraniczną publiczność. Młodzież uczyła się elementów żonglerki i ekwilibrystyki (chodzenie na szczudłach) oraz wielu innych sztuczek cyrkowych. Warsztaty zakończył pokaz cyrkowy w wykonaniu artysty cyrkowca wzbogacony o popis puszczania gigantycznych baniek.

Warsztaty cyrkowe odbyły się po raz kolejny w sierpniu, podczas festiwalu dell’Arte w Wojanowie. Klaun przeprowadził swoje zajęcia na dziedzińcu przed pałacem, a produkowane przez uczestników bańki stanowiły niezwykle ciekawą oprawę dla wystawionych na terenie pałacowym rzeźb.

W czerwcu i lipcu park w Bukowcu dwukrotnie gościł młodych adeptów sztuki, którzy mieli okazję sprawdzić swoje zdolności malarskie podczas plenerowych warsztatów na terenie parku. Zajęcia profesjonalnie poprowadziła absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Dzieci miały do dyspozycji sprzęt do malowania w postaci sztalug, palet, pędzli różnej wielkości i kształtu i farb akrylowych. Malownicza sceneria bukowieckiego założenia dostarczyła małym artystom wielu motywów wartych uwiecznienia. Oprawione prace uczestników zostały wystawione w budynku Zabytkowej Stodoły, gdzie mogą je podziwiać wszyscy odwiedzający Bukowiec turyści.

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 zorganizowana została w Bukowcu seria różnorodnych warsztatów w dwa kolejne weekendy września. W sobotę i niedzielę 7-8 września przy udziale Muzeum Architektury we Wrocławiu zorganizowane zostały dla 3 grup warsztaty ekologiczne podejmujące dwa zagadnienia: „Po co nam drzewa?” i „Co to jest Land art”. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jaki wpływ na życie człowieka mają drzewa oraz o związanej z nimi symbolice a także wykonać instalację w stylu Land Art. Zajęcia, będące częścią projektu „Magia Ogrodów” prowadziły pracownice wrocławskiego Muzeum Architektury.

W sobotę również wystąpili u nas młodzi muzycy z Przystani Twórczej w Cieplickim Centrum Kultury, którzy zaprezentowali najsłynniejsze polskie szlagiery.

W następną sobotę, 14 września, ponownie w ramach obchodów EDD, Bukowiec stał się areną wykopalisk archeologicznych, specjalnie przygotowanych dla dzieci w ramach warsztatów. Poza pracą w terenie młodzi odkrywcy dowiedzieli się na czym polega praca archeologa i jakiego rodzaju zabytki można znaleźć na stanowisku archeologicznym. Na koniec uczestnicy składali wydobyte z ziemi fragmenty naczyń ceramicznych oraz tworzyli ozdoby na wzór biżuterii średniowiecznej. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy uczestnicy z zapałem angażowali się w pracę, co zostało im wynagrodzone niezwykle ciekawymi znaleziskami, m.in. imitacji średniowiecznego pochówku. Warsztaty prowadziła absolwentka archeologii z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, takiego jak wykrywacz metalu.

Tego samego dnia w Bukowcu zagościły jeszcze rytmy afrykańskie, dzięki grupie Tiriba z Jeleniej Góry, specjalizującej się w grze na afrykańskich bębnach. Muzycy przeprowadzili warsztaty, w których każdy z uczestników otrzymał własny bęben, na którym mógł nauczyć się gry podstawowych rytmów. Na zakończenie cała grupa zagrała wspólnie. Po warsztatach zespół zagrał jeszcze krótki koncert, w którym zagrali rytmy z różnych krajów afrykańskich, m.in. z Mali i Gwinei.

Na zakończenie obchodów EDD wystąpili u nas uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Garści w Jeleniej Górze biorący udział w międzynarodowym projekcie „Leonardo da Vinci” w składzie: zespół smyczkowy, zespół perkusyjny oraz chór Cieplickie Trele.

W kolejne dwa weekendy września Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów również przygotowała dla zajęcia najmłodszych. Tym razem będą to:

- w niedzielę 22 września kolejne warsztaty plastyczne oraz warsztaty florystyczne, prowadzone przez profesjonalną florystkę ,na których dzieci nauczą się jak tworzyć piękne bukiety z dostępnych w najbliższej okolicy roślin oraz innych materiałów ekologicznych

- w niedzielę 29 września warsztaty fotograficzne, podczas których młodzież będzie miała okazję za pomocą profesjonalnego sprzętu fotograficznego utrwalić malownicze widoki parku w Bukowcu. Efektem warsztatów będzie wystawa, która ustawiona zostanie w Zabytkowej Stodole.

 

Projekt „Program edukacji artystyczno- kulturalnej młodzieży w oparciu o dziedzictwo kulturowe założenia parkowo – folwarcznego w Bukowcu” realizowany jest w okresie maj-październik 2013 przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania: „Wsparcie dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wzmocnienie postaw obywatelskich wśród młodzieży z terenu Dolnego Śląska”.

UMWD


Warsztaty fotograficzne- prace-instruktor: Aleksandra Śnieżek

foto: Anna Palmerska

foto: Anna Palmerska

foto: Anna Palmerska

foto: Anna Palmerska

foto: Karol Popik

foto: Karol Popik

foto: Karol Popik

foto: Karol Popik

foto: Karol Popik

foto: Karol Popik

foto: Karol Popik


Warsztaty dla dzieci i młodzieżyfoto: Szymon Bialic

foto: Szymon BialicProjekty

RODO

Sprawozdania

Statut

Misja i cele

Nagrody Fundacji

Partnerzy

1% dla Fundacji

Zbiórki publiczne

Bukowiec


Lokalizacja

Natura

Obiekty

Video

Panoramy 360°

Pomnik Historii

Zima w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów w grafice

Dolina Pałaców i Ogrodów z drona


Prasa

Radio

Telewizja


Osoby do kontaktów

Siedziba we Wrocławiu

Oddział w Bukowcu

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów ©
 
Projekt pn. „ Kampania promocyjna Doliny Pałaców i Ogrodów ” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Wygenerowano w: 0,05603 sekundy, 0,7252 MB