Obiekt uznany za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej"
Położenie
Współrzędne geograficzne: 50°51’54’’N 15°40’55’’E
Pałac rodziny Schaffgotsch w Cieplicach Zdroju położony jest w centrum uzdrowiska pomiędzy Placem Piastowskim, a Parkiem Zdrojowym.
Rys historyczny
Monumentalna rezydencja zbudowana została w latach 1784‑1788 dla księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha, w miejscu renesansowego dworu Schaffgotschów i domu gościnnego. Powstała z wykorzystaniem reliktów obu budynków, które pozostały po pożarze w 1777 roku. Pałac reprezentuje wieku styl dojrzałego baroku w połączeniu z formami wczesnoklasycystycznymi. Autorem projektu jest Johann Georg Rudolf. W pobliżu pałacu znajduje się starannie utrzymany, piękny stylowy park angielski. Zaprojektowany w 1819 r., powstał w wyniku współpracy ogrodnika Waltera z Bukowca i architekta Antona Mallickha. Po prawej stronie centralnej alei wznosi się klasycystyczny pawilon, po lewej empirowy Teatr Zdrojowy wybudowany w latach 1835-1836 i przylegający do niego klasycystyczny budynek dawnej Galerii z lat 1798-1800, zaprojektowany przez Carla Geislera. „Galeria” nawiązuje do renesansowych włoskich willi.
Pałac Schaffgotschów w Cieplicach to trójskrzydłowe założenie, zwrócone wydłużoną fasadą do placu (ob. Pl. Piastowski), zaś skrzydłami ku ogrodowi. Trójkondygnacjowa bryła budynku pałacowego została przekryta wysokim, czterospadowym dachem z lukarnami. Wnętrza, kilkakrotnie przebudowywane, zachowały wiele oryginalnej bogatej dekoracji i pozostałości dawnego wyposażenia. Parter posiada sklepienia w przeciwieństwie do wyższych kondygnacji krytych stropami fasetowymi.
Współczesność
Obecnie w Pałacu Schaffgotschów znajduje się oddział zamiejscowy Wrocławskiej Politechniki. Stan zachowania obiektu bardzo dobry.
Pokaż Dolina Pałaców i Ogrodów - szlak turystyczny na większej mapie
Adres
Politechnika Wrocławska
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Jeleniej Górze
pl. Piastowski 27
58-560 Jelenia Góra- Cieplice
tel. +48 75 75 510 48